دیجی ویت
Html چیست؟
Html چیست؟

Html چیست؟

اگر از علاقمندان به یادگیری طراحی سایت باشید زبان HTML جزو اولین چیزهایی هست که باید به سراغش بروید. کدهای HTML ساختار صفحات وب را شکل می‌دهند. برای مثال اگر وب سایت را یک ساختمان لوکس در نظر بگیرید، کدهای HTML نقش اسکلت فلزی این ساختمان را دارند و کدهای CSS (که در مقاله « css چیست ؟ » درباره آن‌ها صحبت کردیم) نقش آجر و گچ را دارند که به این اسکلت شکل و شمایل (یا به اصطلاح استایل) بخشیده‌اند. علاوه‌بر این در طراحی سایت ممکن است به جاوا اسکریپت نیز نیاز پیدا کنید که در مطالب قبلی می‌توانید با آن آشنا شوید.

اما فعلاً در مقالۀ امروز، می‌خواهیم درباره ماهیت کلی زبان Html و تاریخچه‌ای از نسخه‌های مختلف آن با شما صحبت کنیم.

معرفی Html

اچ تی ام ال یک زبان کامپیوتری است؛ کلمه HTML از حروف اول کلمات HyperText Markup LanguageH گرفته شده است. معنای دقیق این عبارت می‌شود:

  • HyperText: متدی که شما با آن می‌توانید در دنیای وب به حرکت دربیایید. (اصلاً گیج نشوید، منظور همین لینک‌هایی است که وقتی رویشان کلیک می‌کنید وارد صفحه، بخش یا سایت دیگری می‌شوید.)
  • Markup: مارکاپ یعنی نشانه‌گذاری و Html یک زبان نشانه‌گذاری است.

زبان نشانه گذاری چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

زبان نشانه گذاری یک زبان کامپیوتری است که از تگ‌ها (Tags) برای تعریف عناصر داخل یک سند استفاده می‌کند. به عبارت دیگر، صفحاتی در وب که با زبان html نوشته شده‌اند، با استفاده از تگ‌ها به مرورگر پیغام می‌دهند که هر بخش از سایت را به چه شکلی به کاربران نمایش دهد یا با رفتن نشانگر ماوس روی یک عکس چه عملی باید انجام شود.

یک نکته جالب: عبارت Hypertext Markup Language به فارسی "زبان نشانه‌گذاری ابرمتنی" ترجمه می‌شود و طبق واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی، به آن "زنگام" می‌گویند!

Html، از دیروز تا امروز ...

Html یک زبان تکامل‌یافته است. یعنی از زمان ارائه آن تا به امروز نسخه‌های مختلفی برای آن ارائه شده و نسبت به نسخه اولیه کارایی بیشتری دارد. خب، برویم سر تاریخچه جالب و جذاب HTML.

HTML 1.0

هیچ فکرش را می‌کردید که زبان HTML توسط یک فیزیکدان، آن هم در آزمایشگاه فیزیک متولد شده باشد؟ بله، آقای تیم برنرز لی ( Tim Berners-Lee) زمانی که در آزمایشگاه فیزیک CERN مشغول به کار بود ایده‌ای به ذهنش رسید. او با خودش فکر کرد که چقدر خوب می‌شد اگر تمام فیزیکدانان سراسر دنیا می‌توانستند بدون آنکه در CERN جلسات متعدد تشکیل دهند، نتایج تحقیق و مطالعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.

همین ایده کوچک که در ذهن بندرزلی شکل گرفته بود، بعدها باعث پیدایش سه تکنولوژی مهم شد که عبارتند از: HTML، URL و HTTP. امکان به اشتراک گذاشتن مطالب از طریق وب ابتدا در سال 1990 برای اعضای CERN فراهم شد. سپس در سال 1991 به مردم عادی و اعضای خارج از CERN اجازه داد شد تا به انجمن ایجاد شده بپیوندند و  از این تکنولوژی جدید استفاده کنند. در نهایت در آوریل سال 1993، انجمن CERN تکنولوژی World Wide Web را به صورت رایگان در اختیار تمام مردم دنیا قرارداد.

HTML 2.0 

در نوامبر سال 1995 نسخه‌های دوم اچ‌تی‌ام‌ال (HTML 2.0) ارائه شد. در این نسخه برخی محدودیت‌های HTML برطرف شده بود، اما خیلی مورد استقبال قرار نگرفت. دلیل این عدم استقبال این بود که بیشتر وبمسترها به دنبال توانایی‌های بیشتر و قابلیت‌هایی برای بهبود ظاهر وب سایت خود بودند.

در این میان کمپانی Netscape که غول مررورگرهای وب آن زمان بود، تگ‌های جدیدی را به HTML اضافه کرد. اما عیب این تگ‌ها این بود که فقط روی مرورگرهای NetScape قابل استفاده بودند. این کار کمپانی نت‌اسکیپ باعث شده بود مرورگرهای دیگر در نمایش وب‌سایت‌ها به مشکل بر بخورند. یعنی اگر شما سایتی را با استاندارهای Netscape می‌ساختید، فقط در همان مرورگر خوب نشان داده می‌شد و در مرورگرهای دیگر به هم می‌ریخت.

HTML 3.0

سیاست‌های NetScape صدای پیشگامان زبان نشانه‌گذاری را درآورده بود و آن‌ها دنبال راهی بودند که مشکلات مرورگرها برطرف شود و سایت‌های طراحی شده با HTML در همۀ مرورگرها قابل نمایش باشند. سرانجام در سال 1995، گروهی که با رهبری شخصی به نام «دیو راگت» روی زبان HTML کار می‌کردند، نسخه جدید HTML را با قابلیت‌های جدید معرفی کردند. آقای راگت قول داده بود که ویژگی‌های جدید، بسیاری از مشکلات وبمستران را برطرف خواهد کرد. اما همه‌چیز آنطور که پیش‌بینی می‌شد پیش نرفت. مرورگرها در پیاده کردن قابلیت‌های جدید html بسیار کند عمل می‌کردند یا فقط می‌توانستند به‌طور محدود از ویژگی‌های جدید استفاده کنند. اما... این شکست پایان کار Html نبود، تگ‌های مختص اچ‌تی‌ام‌ال مدام گسترده‌تر می‌شدند و این امر باعث شد تا نیاز به یک استاندارد جهانی برای زبان HTML بیش از قبل احساس شود.

HTML 3.2

در سال 1996، کنسرسیوم جهانی وب (W3C) استانداردسازی و یکپارچه کردن HTML برای همه موتورهای جستجو را شروع کرد و در 12 سپتامبر همان سال، زبان HTML 3.2 را معرفی کرد. البته ناگفته نماند که کمپانی NetScape در ابتدا خیلی روی خوشی به این استاندارسازی نشان نمی‌داد و ترجیح می‌داد تگ‌های ایجاد شده در انحصار نت اسکیپ باقی بمانند، ولی خب در ژانویه سال 1997 نت اسکیپ تسلیم شد و تصمیم گرفت با مرورگرهای دیگری از جمله مرورگرهای شرکت مایکروسافت همکاری کند.

HTML 4.01

هنوز هم که هنوز است نسخه HTML 4.01 انقلاب بزرگی در استاندارهای زبان اچ‌تی‌ام‌ال محسوب می‌شود. در سال 1998 سازمان W3C، 22 ویژگی جدید به اچ‌تی‌ام‌ال اضافه کرد. با این ویژگی‌ها که بعداً در قالب زبان CSS ارائه شدند، می‌شد به صفحات استایل داد و از رنگ‌ها و فونت‌‌های بیشتری در طراحی سایت و بهبود زیبایی بصری آن استفاده کرد.

در آن زمان شرکت مایکروسافت مرورگر IE5 را ارائه کرده بود که به طرز فوق‌العاده‌ای از تگ‌ها و استاندارهای جدید پشتیبانی می‌کرد. اما رقیب مایکروسافت (یعنی شرکت NetScape) عملکرد جالبی از خود نشان نداد و با ارائه مرورگر به شدت ناقص Navigator 4.7 همه را ناامید کرد.

XHTML 1.0

در اوایل قرن 21 کنسرسیوم جهانی وب، ویژگی‌هایی را برای HTML پیشنهاد کرد که مرورگرها برای استفاده از آن باید امکانات خود را به روزرسانی می‌کردند. این ویژگی‌ها خیلی هم جدید نبودند و بهتر است که بگوییم اچ‌تی‌ام‌ال به دسترسی‌پذیری و انعطاف بیشتر توجه کرده بود. در ورژن جدید که XHTML 1.0 نام گرفت، هدف ایجاد تغییراتی در کدنویسی و نزدیک کردن آن به زبان انسان بود.

اما... XHTML محبوبیت چندانی پیدا نکرد. چرا؟ چون قوانین سختگیرانه‌ای برای کدنویسی داشت و خطاهای ریزی مانند نبستن یک تگ مشکلات زیادی بوجود می‌آورد. این در حالی بود که در HTML چنین مشکلاتی کمتر بود و اکثر خطاها به شکل خودکار برطرف میشد.

HTML5

کم‌کم برنامه‌نویسان و توسعه دهندگان وب، نوآوری‌های بیشتری از خود نشان دادند و بار دیگر، نیاز به یک نسخه جدید و کاملتر احساس شد. درسال 2004 گروهی مستقل از W3C، متشکل از علاقمندان و مدیران شرکت‌های اپرا، اپل و موزیلا شروع به توسعه و افزودن ویژگی‌های جدید به HTML کردند. بعدها در سال 2008 کنسرسیوم جهانی وب مشارکت خود را با این گروه آغاز کرد و کار تکمیل و استاندارسازی مشخصات جدید اچ‌تی‌ام‌ال را برعهده گرفت. نهایتاً در سال 2014 آخرین نسخه HTML توسط W3C معرفی شد.

ویژگی‌های جدید HTML5 دست توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویس‌ها را تا حد زیادی در طراحی وب باز کرده است. در html5 می‌توانید:

  • SVG و اکثر وکتورهای گرافیکی توسط HTML5 پشتیبانی می‌شند. این در حالی است که قبلاً در HTML پشتیبانی از وکتورهای گرافیکی فقط در صورت استفاده از ابزارهای دیگری از جمله Flash، VML، سیلور لایت و ... امکان‌پذیر بود.
  • با HTML5 در فضای آفلاین نیز می‌توانید کار کنید. برای مثال خواندن ایمیل‌ها به صورت آفلاین با استفاده از HTML5 امکان پذیر است.
  • HTML5 مشکلات دیگری از قبیل پخس موزیک و ویدئو در مرورگرهای کامپیوتر و موبایل را برطرف کرده است.
  • دستورات HTML5 بسیار ساده‌تر از نسخه‌های قبلی است.

تفاوت html4 و html5

توجه داشته باشید که نظر شما پس از تایید مدیر در سایت نمایش داده خواهد شد.